Budowa stron: Wordpress vs WIX vs Elementor vs Bootstrap. Co wybrać?

Wordpress-Bootstrap-Elementor-Wix-co-lepsze-co-wybrac-srednie

W jaki sposób buduje się strony internetowe?


Strony internetowe można tworzyć na wiele sposobów. W tym artykule poznasz te, które (nie wliczając WIX) są w naszej ofercie. Poznasz różnicę między tworzeniem stron na WordPressie, w WIX czy z wykorzystaniem kreatorów jak Gutenberg lub Elementor.

Być może te nazwy Ci za wiele nie mówią, ale za chwilę wszystkiego się dowiesz. W tym również, jakie są wady i zalety poszczególnych narzędzi, ile kosztują i jakie jest ich najlepsze zastosowanie.

Zapraszamy do lektury!

Na początek: Czym jest WordPress?

WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią (tzw. CMS) na świecie. Według Whoishostingthis jest na nim oparte 455 milionów stron z całego świata, co stanowi 35% wszystkich stron!

Dzięki tak wielkiej popularności WordPress ma ogromną społeczność. Rozmaite szablony, wtyczki i poradniki (także w języku polskim) pozwalają na dowolną personalizację strony.

Na WordPressie można stworzyć niemal wszystko. Chcesz mieć sklep internetowy? Instalujesz wtyczkę WooCommerence. Chcesz mieć system do e-learningu? Instalujesz wtyczkę LearnDash. Długo tak można by było wymieniać…

90% budowanych przez nas stron jest oparte na WordPressie. Robimy to jednak w różnych wariantach – to je będziemy teraz opisywać:

Opcja 1: WordPress + Elementor

Elementor to prosty i intuicyjny edytor graficzny, dzięki któremu tworzenie i edytowanie stron jest banalnie proste nawet bez umiejętności programowania. Działa na zasadzie „przeciągnij i upuść”. Wystarczy przeciągać elementy z menu na stronę i już można je dowolnie personalizować za pomocą zakładek. Te narzędzie pobrano już ponad 2 miliony razy! Nic więc dziwnego, że jest w pełni spolszczone…

Gdzie haczyk? Strony tworzone na Elementorze będą ładować się nieco dłużej, gdyż dodaje on mnóstwo niepotrzebnego kodu.

Przeznaczenie: Dla szukających niskiej ceny i prostoty edycji oraz stron, na których nie liczy się szybkość ładowania.

Koszty: Jest to najtańszy sposób tworzenia stron internetowych oferowany przez stronkadlaciebie.pl. Czas tworzenia również jest najkrótszy. Ceny za stronę zaczynają się od 249 zł (landing page ok. 149 zł).

Zalety
 • Banalna edycja (nie musisz umieć kodować)
 • Najniższa cena
 • Szybkość wykonania
Wady
 • Dłuższy czas ładowania (1,5-3 sek)
 • Zwodnicza prostota
 • Brzydki kod (Goolgle się tym nie przejmuje, ale warto to zaznaczyć)

Opcja 2: WordPress + Gutenberg

Oczywiście WordPress nie wymaga żadnych zewnętrznych builderów – ba, sam wprowadził ostatnio swojego Gutenberga. Nie jest on tak intuicyjny i rozbudowany jak Elementor, ale za to spowalnia stronę w znacznie mniejszym stopniu.

Właśnie na jego podstawie tworzymy strony, które są jednocześnie tanie, szybkie i całkiem łatwe do edycji. „Całkiem”, gdyż tutaj przy nieco bardziej skomplikowanych elementach musimy dodać kod html i css, co nieco utrudnia odnalezienie się w edytorze (nie dotyczy to dodawania postów).

Przeznaczenie: Jest to opcja dla szukających kompromisu pomiędzy ceną, a wydajnością. Edycja i publikacja treści na blogu jest prosta i intuicyjna, także edycja szczegółów na stronach (np. godziny otwarcia) nie będzie stanowić problemów. Aczkolwiek już stworzenie samemu nowej strony może kosztować nieco stresu.

Koszty: Strony z wykorzystaniem Gutenberga są nieznacznie droższe od stron zbudowanych w Elementorze. Za prostą stronę policzymy minimum 299zł (landing page ok. 199zł). Czas wykonania także jest nieznacznie dłuższy (ok. +1 dzień).

Zalety
 • Prosta edycja (choć czasem pojawia się html i css)
 • Cena
 • Szybkość wykonania (nieco dłuzej niż z Elementorem
Wady
 • Średni czas ładowania (0,8-2 sek)
 • edytor wizualny Gutenberg jest ubogi

Opcja 3: Html, Css i Bootstrap (+ ewentualnie WordPress)

To najbardziej wypasiona opcja. Polega na napisaniu strony od zera. Bez wykorzystania jakichkolwiek bulderów. Do pomocy wykorzystujemy jedynie Bootstrap’a, czyli bibliotekę CSS znacznie przyspieszającą i ułatwiającą budowę responsywnych (dopasowanych do każdego urządzenia) stron internetowych. HTML, CSS to języki, w których jest zapisana każda strona internetowa.

Systemy pokroju WordPressa działają na zasadzie generowania kodu w tych językach. Dzięki temu możemy mieć treści dynamiczne (np. lista ostatnich postów).

Za pomocą html i css można wykonać już gotowy i zoptymalizowany kod, czyli tzw. stronę statyczną.

Taka strona będzie znacznie prostsza w budowie i co za tym idzie znacznie lżejsza i szybsza. Taka strona zdeklasuje pod tym względem pozostałe.

Co ciekawe: Stronę statyczną można hostować zupełnie bezpłatnie. Jak? Zamów stronę, to się dowiesz :).

Minusy strony statycznej? Do jej edycji potrzebna jest znajomość wspomnianych języków.

Jednakże oferujemy połączenie strony statycznej (np. stałe podstrony) z WordPressem i postawionym na nim blogiem lub sklepem.

W takim rozwiązaniu strona główna i podstrony będą ładować się w ok. 500 milisekund (0,5 sek!), a blog będzie postawiony na WordPressie dzięki czemu będzie można prosto dodawać i edytować np. posty na blogu.

Przeznaczenie: Jest to najlepsze rozwiązanie dla stron, którym ma nic nie brakować. Mają być nie tylko ładne i tanie, ale także wydajne i ultraszybkie. Dopłacić opłaca się także do stron statycznych (np. wizytówek). Rożnica w prędkości ładowania będzie wtedy najbardziej widoczna.

Koszty: Jest to najdroższy sposób tworzenia strony w naszej ofercie. Ceny za prostą stronę zaczynają się od 549zł (landing page ok. 249zł). Czas wykonania także jest znacznie dłuższy. Pamiętajmy jednak, że mamy sposób na darmowy hosting dla stron statycznych

Zalety
 • Czas ładowania (0,4-1sek)
 • Pełna kontrola nad wyglądem
 • W wariancie bez WordPressa: możliwy darmowy hosting
Wady
 • Wyższa cena
 • W wariancie bez WordPressa: edycja w kodzie

Opcja 4: WIX

WIX to jedyny prezentowany w tym artykule sposób na tworzenie stron internetowych, którego nie mamy w ofercie. Dlaczego? O tym później…

Co to w ogóle jest ten WIX? Jest to podobnie jak Elementor bardzo rozbudowany edytor, a w zasadzie kreator wizualny stron internetowych.

Pozwala na proste tworzenie stron bez jakichkolwiek umiejętnośći programowania. Czym się zatem różni od Elementora?

 1. Jest jeszcze prostszy. Prowadzi „za rączkę” – krok po kroku
 2. Ma wbudowane narzędzia SEO i analityczne (choć stronom na WordPressie również dodajemy takie narzędzia)
 3. Nie trzeba instalować WordPress’a (co dla niektórych może stanowić problem)

Ostatnimi czasy WIX ma głośną kampanię marketingową. Artykuły i filmy sponsorowane zachwalające jego możliwości sprawiły, że stał się bardzo popularny.

Więc jakie ma wady? Oczywiście jest prosty, intuicyjny, ma wiele możliwości, ale jest kompletnie nieopłacalny dla osób, które robią stronę po coś więcej niż dla zabawy! W darmowej wersji na stronie stworzonej przez WIX wyświetlają się reklamy. Gdyby tego było mało bez dopłaty nasza domena będzie miała końcówkę „.wix.com”.

Te 2 czynniki uniemożliwiają myślenie o jakiejkolwiek profesjonalnej darmowej stronie na WIX. Żadna poważna firma, czy blog nie pozwoli sobie na cudze reklamy i domenę „.wix.pl” na swojej witrynie.

Zatem ile kosztuje pakiet znoszący te nieudogodnienia? Najtańszy pakiet Premium kosztuje 30zł netto miesięcznie (dla firm 60zł). To strasznie drogo!

U nas w Stronka Dla Ciebie za prostą kompletną stronę zrobioną przez doświadczony zespół zapłacisz od 249zł. W kolejnych latach będzie Cię ona kosztować od 90zł rocznie! A więc policzmy:

WIXWIX (dla firm)Stronka Dla Ciebie
1 rok30zł * 12 = 360zł60zł * 12 = 720zł249 zł
2 rok360zł + ok. 50zł za domenę (darmowa jest tylko na rok!)720zł + ok. 50zł za domenę (darmowa jest tylko na rok!)50zł za hosting u nas + 40zł za domenę
3 rok360zł + ok. 50zł720zł + ok. 50zł50zł + 40zł
SUMAok. 1180 złok. 2260 zł429 zł
Tabela kosztów prostej strony po 3 latach
(Tabele można przesuwać w lewo i prawo 🙂 )

Poza tym WIX zawsze może podnieść ceny. W przeciwieństwie do strony wykonanej na normalnym hostingu nie będzie można prosto przenieść witryny do tańszego (lub w razie potrzeby darmowego) dostawcy.

Warte uwagi jest także to, że w u nas dostajesz możliwość tworzenia nieskończenie wielu własnych maili ([email protected]), a w WIX możesz tylko dokupić G Suit w cenie 6$ miesięcznie za użytkownika!

Przeznaczenie: Tyle krzyku, ale jednak WIX wydaje się świtnym rozwiązaniem dla osób szukających kompletnie darmowej strony internetowej. Dla przyjaciół, rodziny, czy po prostu własnej satysfakcji za pomocą WIX można zrobić ładną i funkcjonalną stronę. Tylko te reklamy…

Koszty: Jak już ustaliliśmy… DROOOGO! 🙂 W najtańszym pakiecie dla firm z pocztą G Suit po 3 latach 7,28 razy większy rachunek niż u nas (ok. 3124zł vs 429zł!

Podsumowanie

Oczywiście to nie są wszystkie sposoby na tworzenie stron internetowych. Systemów takich jak WordPress jest naprawdę wiele. Stron takich jak WIX również jest wiele. Plug-inów takich jak Elementor także. Są jeszcze freamworki jak Laravel, Vue, React lub Django…

Lecz po poznaniu oferowanych przez nas sposobów na tworzenie czas wybrać swój!

W razie wątpliwości lub pytań nasze dane kontaktowe to:

Możesz też zostawić swoje dane w formularzu kontaktowym:

Formularz Kontaktowy

Komentarze (4)


Sebastian

13 czerwca 2020

Świetny artykuł!

Stronka Dla Ciebie (autor)

13 czerwca 2020

To chyba norma? 🙂 Dziękujemy za opinię

Anonim

25 lutego 2021

Bardzo fajne ceny

Emilia

3 kwietnia 2021

To moja pierwsza wizyta tutaj i jestem naprawdę zaskoczona, że w jednym miejscu mogę czytać o wszystkim, co lubię. ;o my web blog Kamila

Dodaj Komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi :) Zastrzegamy sobie prawo do redagowania komentarzy.
divider - rozdzielacz strony